SellingPlanAllocationPriceAdjustment object

The resulting prices for variants when they're purchased with a specific selling plan.

Required access

unauthenticated_read_selling_plans access scope.

Fields

  • compareAtPrice (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased without a selling plan for the same number of deliveries. For example, if a customer purchases 6 deliveries of $10.00 granola separately, then the price is 6 x $10.00 = $60.00.

  • perDeliveryPrice (MoneyV2!)

    The effective price for a single delivery. For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries at the price of $48.00, the per delivery price is $8.00.

  • price (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased with a selling plan For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries of $10.00 granola, where the customer gets 20% off, the price is 6 x $10.00 x 0.80 = $48.00.

  • unitPrice (MoneyV2)

    The resulting price per unit for the variant associated with the selling plan. If the variant isn't sold by quantity or measurement, then this field returns null.

Types that return SellingPlanAllocationPriceAdjustment

The resulting prices for variants when they're purchased with a specific selling plan.

Required access

unauthenticated_read_selling_plans access scope.

Fields

  • compareAtPrice (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased without a selling plan for the same number of deliveries. For example, if a customer purchases 6 deliveries of $10.00 granola separately, then the price is 6 x $10.00 = $60.00.

  • perDeliveryPrice (MoneyV2!)

    The effective price for a single delivery. For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries at the price of $48.00, the per delivery price is $8.00.

  • price (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased with a selling plan For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries of $10.00 granola, where the customer gets 20% off, the price is 6 x $10.00 x 0.80 = $48.00.

  • unitPrice (MoneyV2)

    The resulting price per unit for the variant associated with the selling plan. If the variant isn't sold by quantity or measurement, then this field returns null.

Types that return SellingPlanAllocationPriceAdjustment

The resulting prices for variants when they're purchased with a specific selling plan.

Required access

unauthenticated_read_selling_plans access scope.

Fields

  • compareAtPrice (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased without a selling plan for the same number of deliveries. For example, if a customer purchases 6 deliveries of $10.00 granola separately, then the price is 6 x $10.00 = $60.00.

  • perDeliveryPrice (MoneyV2!)

    The effective price for a single delivery. For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries at the price of $48.00, the per delivery price is $8.00.

  • price (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased with a selling plan For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries of $10.00 granola, where the customer gets 20% off, the price is 6 x $10.00 x 0.80 = $48.00.

  • unitPrice (MoneyV2)

    The resulting price per unit for the variant associated with the selling plan. If the variant isn't sold by quantity or measurement, then this field returns null.

Types that return SellingPlanAllocationPriceAdjustment

The resulting prices for variants when they're purchased with a specific selling plan.

Required access

unauthenticated_read_selling_plans access scope.

Fields

  • compareAtPrice (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased without a selling plan for the same number of deliveries. For example, if a customer purchases 6 deliveries of $10.00 granola separately, then the price is 6 x $10.00 = $60.00.

  • perDeliveryPrice (MoneyV2!)

    The effective price for a single delivery. For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries at the price of $48.00, the per delivery price is $8.00.

  • price (MoneyV2!)

    The price of the variant when it's purchased with a selling plan For example, for a prepaid subscription plan that includes 6 deliveries of $10.00 granola, where the customer gets 20% off, the price is 6 x $10.00 x 0.80 = $48.00.

  • unitPrice (MoneyV2)

    The resulting price per unit for the variant associated with the selling plan. If the variant isn't sold by quantity or measurement, then this field returns null.

Types that return SellingPlanAllocationPriceAdjustment